Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Politika u izuzetnim i normalnim vremenima

Komentari (34) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 28 jul 2010 23:59
Šormaz ili Badju?
Suočeni smo sa izborom: emancipatorska politika Vojislava Koštunice ili politika neoliberalnog konsenzusa? To sasvim pojednostavljeno znači da u današnjoj Srbiji, u krajnjoj liniji, postoji samo jedna politika za koju bi francuski filozof Alen Badju (Badiou) rekao da je zaista "politika dostojna svog imena" - to je emancipatorska politika Vojislava Koštunice.

Sa druge strane, na delu je neoliberalni konsenzus koji se skriva iza izlizanih floskula o "zdravom razumu" i "političkom realizmu". Najsvežiji predstavnik ove druge opcije nesumnjivo je Dragan Šormaz.

Međutim, kao srednjoškolska profesorka srpskog jezika i književnosti, nisam sasvim kompetentna za raspravu o filoziji politike i zato bih zamolila gospođicu Koljević da nam kao filozof(kinja) u nekom od narednih tekstova malo bolje objasni suštinu filozofskog spora između Alena Badjua i Dragana Šormaza.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 29 jul 2010 00:19
Lala
Nekoliko pitanja za autorku teksta.
Molim Vas da objasnite - čija je, u stvari, bila "genijalna ideja" da se traži mišljenje suda u Hagu, kada se unapred znao njegov sastav, tj. da većinu suda čine sudije iz zemalja koje su priznale tzv. Kosovo?
Da li će ovo mišljenje suda i naredni, već se sada vidi, debakl u UN, moći da posluži kao opravdanje(alibi)našim vlastima da priznaju tzv. Kosovo?
Kada ćete da priznate da EU i SAD ne žele kompromis oko Kosova - već su hiljadu puta rekli da je pitanje statusa za njih završena priča.
Objasnite na logički moguć način - kako SAD mogu da budu istovremeno i srpski strateški partner i zemlja koja najsnažnije lobira za nezavisnost tzv. Kosova?
Zašto je tužba lošije rešenje od traženja mišljenja?
O kakvoj "sabornosti" u parlamentu govorite? Vladajuća koalicija već ima većinu i još je "platila" neke opozicione stranke da glasaju za predlog Vlade.
Da li ste čuli za reč "ostavka"?
Kakva nesreća još treba da nam se desi, pa da neko snosi odgovornost za loše rezultate svoje politike?
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 29 jul 2010 00:41
Vladimir
Ceo sastav sluzi da bi se proizvela recenica

" I da se ne lažemo i ne (samo)obmanjujemo – zbilja je teško pretpostaviti da bi Srbija prošla „bolje“ i „sačuvala Kosovo“ da se kojim slučajem igralo na „jaču kartu“ tužbe ili da je odlukom da se traži savetodavno mišljenje – a onda i tim mišljenjem – sada „Kosovo izgubila“.

"Ako kanis pobijediti, ne smes izgubiti", citat, velika mudrost iz stripa Alan Ford, koji jako podseca na koaliciju.

U cemu je ponovo problem. Zato
sto je Kostunica u pravu?

Pa dobro, nije to smak sveta ako je Kostunica u pravu. Iako je u pravu, od njega nam ne zavise predpristupni fondovi, javna preduzeca, angazovanje mocne diplomatije za po 7000 rezidencijalnih evra mesecno...

Poenta tog predloga je u cvrstini, i u manjoj steti koju proizvodi.

Poenta je u stavu drzave, a "novi DOS" ionako samo brine o stavovima, bar za slikanje..

Nije trenutnoj vlasti tesko da izgubi Kosovo, samo je bitno da se ne poslusa VK.

Mislim da ce i gospodin DRZAVNIK, imenom Voislav Kostunica, to shvatiti, i prestati da daje savete korisne za Srbiju, naglas, da se trenutna koalicija ne bi zgrazala, i da se izrodi minimalna verovatnoca da prihvate neki koristan potez.

Osim ako nisu, vredno, angazovani na zadatku...ispostavljenom od nalogodavaca...
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 29 jul 2010 01:23
nije isto!
"I da Srbija nikome neće oprostiti ako ne bude tako." Lepo zvuci, Bogdana - ali upitajte Borisa i njegove pajtase (od Pajtica, Zukorlica, Canka, do CJovanovica) hoce li Srbije uopste biti? Ispada onda da Srbija ne bi oprostila (kome, Tadicu i njegovim jatacima? - od njegovih gazda ionako samo zlo ocekujemo) samo kad bi postojala! A Tadic je zagrizao u kost Srbije, i ne pusta! Zato, Bogdana, lepo je to sto Vi pisete - ali zasto mislite da upravo ovo bedno glumatanje pred Skupstinom, u cilju daljeg diktatorskog vodjenja i drzave i "kosovske politike", moze biti uzor za bilo sta? Tadic samo kupuje vreme, da zabetonira propast Srbije - to je uostalom, razlog sto su ga doveli, i on im se svojski oduzio: dao je Vojvodinu svojim opakim jaranima, dao je Turcima ulaz u Srbiju, ubacio im "Sandzak" u gubicu, place u Srbrenici, mrsti se na pomen Bratunca, masta o unitarnoj Bosni i Hercegovini, sanja o propasti Republike Srpske. Da ste Vi, Bogdana, na celu Srbije - vazilo bi to sto kazete! Ali dok je Boris na celu (odnosno na grbaci i na vratu) Srbije) - nista od toga ne moze biti tacno.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 29 jul 2010 03:06
Izrael je Srbija!
Jedina razlika između Izraela i Srbija sastoji se u tome što je izraelski Koštunica trenutno na vlasti a srpski Netanjahu - u opoziciji.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 29 jul 2010 05:29
BB jedan
Prvo, podrazumeva se da ponašanje i politika u redovnim i izuzetnim okolnostima ne mogu biti isti. Nije potrebno biti filozof pa to ukapirati.

Drugo, svakome je jasno da biti izložen sankcijama, bombardovanju, oduzimanju teritorije, nije normalno. A pošto oni koji su svemu tome kumovali i dalje prete i ucenjuju, to narod uopšte nije „pozaspao“ i odluka MSP uopšte nije „iznenadila celokupnu javnost“.

Treće, svakom prosečnom građaninu u Srbiji je jasno da međunarodno pravo faktički više ne postoji i da se odnosi u svetu počev od Iraka, bombardovanja Srbije, priznavanja nazovi države Kosovo, regulišu na osnovu sile, pretnje silom ili straha od sile a ne na osnovu principa, ovih ili onih. Zato je svaki govor o nekim principima koji će možda prevagnuti u budućnosti, jednostavno smešan.

Četvrto, izazovi koji stoje pred Srbijom su sudbinski a ne „politički i diplomatski“. I baš zato Srbiji je potrebna državnička akcija primerena tom sudbinskom trenutku a ne politika za redovna vremena. A „blagovremeni i pravovremeni planovi“, parlamentarne debate i slično,upravo spadaju u takvu, redovnu politiku.Državnička akcija, međutim, podrazumeva postojanje državnika, i zato je pitanje svih pitanja da li u Srbiji u ovom trenutku postoji takva ličnost. Ukoliko postoji, naći će put i način da se stavi na čelo naroda.
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 29 jul 2010 08:44
Milos Stankovic
Kakva sabornost? Zaista mi nije jasno kako se jedan do bola truli politicki kompromis moze nazvati sabornoscu. Uopste mi nije jasno kako autorki nije jasno da je trazenje savetodavnog misljenja od MSP bilo samo uspesan manevar vlasti, jer je vec i vrapcima bilo jasno da su SAD i EU toliko otvoreno lobirale da Tadic postane predsednik bas da bi se lakse sprovelo proglasenje nezavisnosti. Bas zato je bitno da Srbija tuzi SAD, jer su po ko zna koji put pogazili medjunarodni poredak koji je stvoren nakon propasti nacisticke Nemacke. Na kraju krajeva, potpuna je iluzija da u skorije vreme mozemo uspostaviti dobre odnose sa SAD, zato sto to nije u interesu njihove spoljne politike. Mozda ih otpor na koji naidju, a tuzba ce to sigurno biti, navede da nadju druge puteve za sprovodjenje svoje politike.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 29 jul 2010 08:58
Radosav Stevanović
Nikakvo jedinstvo u skupštini nije postignuto, već je taj cirkus samo još jednom izneo na videlo svu nakaznost diletantskog glumatanja zabrinutosti, ozbiljnosti trenutka, odgovornosti pred narodom.
Bajke o kraju međunarodnog pravnog poretka posle savetodavnog mišljenja MSP i nepredvidivom nastajanju novih secesionističkih žarišta širom planete su u domenu kojem bajke i pripadaju - fantastike. Zaslugom domaćih kreatora srpske spoljne politike, Srbija je danas u međunarodnim okvirima relevantan faktor isto koliko i zgužvani i odbačeni akt u korpi za otpatke nekog kancelarijskog pacova.
Pozivanje na političko jedinstvo o ključnim pitanjima i ostavljanje po strani traženje krivaca isto je toliko štetno kao i isključivo traženje krivca (jednog jedinog, Miloševića) tokom 90.-ih od strane opozicije, sa jednim jedinim ciljem - da se dočepaju vlasti makar po cenu nestanka sopstvene države. Takvu politiku vodi i današnja vlast i svi koji nalaze opravdanje za njihove postupke su zlonamerni, ne misle dobro ni ovoj državi ni svom narodu.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 29 jul 2010 08:59
Vidoje
O tempora, o mores, sve je kriv Milos Obrenovic, sto poce da stvara drzavu kad ju je tako tesko razgraditi. Uspece ovi, ne brinite, tursko more ce opet biti nase more
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 29 jul 2010 10:34
Angel
Davno je Tadić, a i Jeremić pričao priču kako "ne možemo mi protiv celog sveta" (valjda je pod celim svetom razumeo zapad). Onda je tu priču ali ne i mišljenje, promenuo. Valjda to ima veze sa vukom, mislim onom narodnom "vuk dlaku menja, al ćud ne"
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 29 jul 2010 10:43
@@
Rekli ste čarobnu reč "referendum".Jedino bih se sa time složio .
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 29 jul 2010 11:31
Srbin
Procitajte Kostunicin intervju u Danasu. Drzavnik kaze da je najveci interes drzati pitanje Kosova u SB gde preko ruskog veta imamo stvar pod kontrolom. Drzavnik kaze da niposto nesmemo izmestati stvar u Generalnu skupstinu gde se odlucuje vecinom. Dakle, Drzavnik kaze tuzba i SB a ne misljenje i GS. Problem je sto SAD koriste sva sredstva da sklone Drzavnika. To je to. Kosovo je Srbija.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 29 jul 2010 11:56
Jasna Simonović
Nisam u mentalno-profesionalnoj sposobnosti da shvatim kako "politika" razlikuje "izuzetno" od "normalnog" vremena, ali sam Bogdanin tekst, kao i uvek, shvatila kao i izuzetan i normalan ... (prosto da zaslužuje posebnu odrednicu "izuzetno i normalno", pa da "svi saborni" krenemo gde treba...

A njena odrednica da je Srbija "par ecellence" u ovim "izutenim vrmenima", kao i opis te savršenosti (molim vas, pročitajte još jednom), a koju je tako spontano, i bez "visokog rizika" oslonila na "apel za sabornošču" kome niti jedan "zakasneli moleban" ne može da konkuriše barem u svetosti...

Iako na trenutak pokaže običnom čoveku svojstvenu malodušnost (od "normalnih vremena" neće skoro biti ništa), upravo ta "malodušnost" odvodi je do "zvezde", kao na primer da zaključi da će se "pravo na samopredeljenje afirmisati kao vodeće pravo, iznad suvereniteta i teritorijalnog integriteta"...

Pa, možda već prisustvujemo rađanju tog prava iz "Srca Srbije", a koje ispod sebe ostavlja jaz 10:4 u pravnom vakuumu globalnog čovečanstva...(sad bih ovde da "strpam za svaki slučaj (dobru trebalo!)moje lično pravo na samopredeljenje koje je 2001. završilo preko okeana)....

"Visoka rizičnost" često iznese najbolji plod, pa tako i dobrobit za čovečanstvo (u kome su Srbi)može stićiu samo kroz ubiranje financial assets ...
Pa da "Srbija oprosti sve"....Baš kako dolikuje svakom Božjem narodu...

ps: LALA, Pri tekstu Vuka Jeremića jedan komentator je izneo da je ideju za podnošenje zahteva MSP-u dao gdin Tibor Varadi, MSP...ne znam da li je ideja bila oficijelno srpska, niti globalno genijalna, ali daće Bog da bude tako...na dobrobit svih...
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 29 jul 2010 12:04
Drago Sten
Gospodin Stevanović je u pravu.
Uostalom,bitka za Kosovo je odavno izgubljena.Možemo da se zavaravamo.I mene koji to znam od 76te prošlog veka i pre toga, od pada Rankovića, ponelo je u nekom trenutku nastojanje da se točak istorije energično vrati.A znam , bio sam tamo i otuda perfidno najuren, da su Šiptari premoćni kao masa i kao kolektivna odlučnost.Ubijaju da bi bili jedinstveni.Na vlasti su te ubice.I presudiće im njihovi zbog krvi koju duguju.
Navikli da menjaju gospodare.Služili Turcimna , nije im bilo dovoljno što su ovladali Srbijom, naljutili se na Miloševioća kad im je stolicu izmakao i sad rizikuju Bindstil samo da nas isteraju.Podela trenutno ne dolazi u obzit .Na međunarodnom kantaru njihove akcije pretežu.
A mlada dama iz članka misli da se bavinmo politikom za "vanredne prilike" .Tu je u pravu ali nije kad milsi da je politika tim prilikama primerena.Redovne akcije za neredovna stanja obično na daju rezultate.Ni smo, sem za vreme Miloševića jedno vreme, nepretstano u defanzivi.Svuda u celoj onoj Jugi.Čak je i Milošević očajničkinateran u ofanzivu, pokušao da se suprodstavi i uspeo bi da nisu Šiptarski saveznici pritekli u pomoć kad je sve u UČKau otišlo u provaliju.Sad ne mogu da prežale te trenutke sramnih poraza i bezglavosti i drže se moćnika ko pijan plota.Kažem otišlo Kosovo ali samo ako moćni mentori budu trajni.Ima znakova da i njimnj nnj cvetaju ruže.Za ta vremena se treba spremiti.Na Balkanu svako u jednom veku ima nekoliko puta po svojih pet minuta.Tu je tajna naših i njihovih i svih povremenih izgibija.Hoću da kažem da sve vri kao na vrelom ulju a mi nismo spremni za novi eventualno promenjeni ritam.U svakom sluičaju večna defanziva i izvinjenja i molbe i traženje pomilovanja, nam nikad ne koristi.Treba dozirazi otpore ali biti neprestano u otporima.Dodik ima izgledniju taktiku.
Preporuke:
0
0
15 četvrtak, 29 jul 2010 12:37
Zaraki Kenpachi
@Koštuničini fanovi

Ne mogu da verujem da ima ljudi koji samo misle o Koštunici,kao što to rade neki komentatori,on je samo jedna lutka u Pozorištu lutaka, jer kakvo bi to bilo pozorište kad bi sve lutke izgledale isto govorile isto,mi na sceni imamo različite lutke,što se tiče ''desnice'' imamo primitivnog lutka Velju,prosvećenog lutka Tomu,još uvek neprosvećen lutkarski hor radikala(kad im je glavna lutka na sceni dobila novu ulogu) i Koštunicu koji je kao ozbiljan lutak zagledan u nebo(bio na čelu plaćeničke vojsle 2000.;amnestirao više desetina albanskih terorista 2000.;primao nagradu vrlo srdačno od Ahtisarija 2000....), za vlasnike pozorišta, tako i za neposredne lutkare nije važno koja je lutka u trenutku najpopularnija,ko u pozorište dolazi zbog koje lutke, sve dok je puno pozorište i naravno dok je puna pozorišna kasa)

ps:naravno lutke kojima popularnost spadne ispod 5% popularnosti a nisi su za specijalne(karakterne) uloge bacaju u smeće
Preporuke:
0
0
16 četvrtak, 29 jul 2010 15:54
Miloš
Uh, sklon sam da pomislim da je, uz malo preterivanja, g. "Zaraki" u pravu. Pogotovo u delu koji se odnosi na onog "lutka" koji je odigrao svoju ulogu 2000-te i u godinama posle toga i bio odbačen kad za njim više nije bilo potrebe, tj kada su se "demokratske snage" konsolidovale, a stranke starog režima (SPS i SRS) postale zrele za "reformisanje". I sada jednu takvu osobu koja je propustila tolike prilike i služila godinama kao kukavičje jaje za zamajavanje patriotskih glasača nuditi i veličati kao "državnika" i "spasioca" ili je neozbiljno i naivno, ili nešto još gore i sumnjivije.
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 29 jul 2010 16:31
Milan - za Kostunicine fanove
dss-ovci, imate sajt dss-a. Al tamo ne mozete da pisete komentare zar ne? Pitam se zasto. Ali sad ste zbilja preterali. Od vase strasti toliko ste slepi da niste vise ni u stanju da procitate sta obrazovani ljudi i intelektualci pisu. U stvari, sve sto je barem malo kriticno spram Partije i velikog Vodje sigurno je zlonamerno i lose, zar ne? Nije vazno ni sta pise ni ko pise. Zato ste tu gde jeste. Srecno vam bilo.
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 29 jul 2010 17:38
Zaraki Kenpachi
@Vidoje

hehe Stvarno vam je odličan komentar
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 29 jul 2010 19:47
Vladimir
Opet je mr Kostunica problem, cak i medju komentarima?

A sta na primer da sam ja "fan" SRBIJE, i da Srbiji zelim dobro?

Cemu tolika opsednutost i omalovazavanje zaista ozbiljnog politicara, koji, eto, zeli malo dobra Srbiji.

Znaci, ko god zeli Srbiju jaku kao drzavu, sa dobrom ekonomijom i strukturom, sa definisanim statusom u medjunarodnoj zajednici(a pozivam vas da procitate manifeste i programe SVIH stranaka) ne sme ni slucajno da spomene Vojislava Kostunicu, i kada je vise nego u pravu.

Zar saka pirinca toliko moze da izbledi misao.

Mislim da ga ipak teba spomenuti, i shvatiti cinjenicu da za ovu menazeriju postoji zamena, i to dobra, i na medjunarodnom i na unutrasnjem planu.

To sto nema podrsku na izborima, to mislim da nije njegov problem....vise je nekako da se svi pomalo zapitamo..i zasto NE glasamo za Kostunicu ili slicnog...

I zasto glasamo za prelepog intelektualca Palmu(kako se njega ne setite, njega ste izabrali:), vec je Velja u fokusu) i drustvo na vlasti...
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 29 jul 2010 21:17
za "nije isto"!
U pravu ste. Bilo bi mnogo bolje da je Bogdana na celu Srbije nego ovi koji jesu. Ali i bolje nego mnogi koji nisu. Bogdana je hladne glave i misli trezveno i patriotski u kriticnim i prelomnim trenucima. To je ustvari "treci put" koji je Srbija odavno izgubila i odavno ga nema. To su ljudi koji ne odgovaraju politikanstvima i strancarenjima i ne uklapaju se u postojece modele i seme. Mozda ima sanse - "jednoga dana", kao sto rece Slobodan Antonic.
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 29 jul 2010 21:20
Pljus
Izgleda da se poruka o sabornosti, koju zagovara autorka (ne pominjući oko koga treba da se "saberemo")uz tihu kritiku Koštuničine politike, raspršila kao mehur od sapunice. Upravo čitam kako stranke koje su glasale "za" u ponedeljek povlače svoju podršku. Verujem da bi večeras mnoge htele da su bile Koštunica u ponedeljak, nakon poteza koji su usledili od strane Tadića (mlak nacrt rezolucije, zbog koga, i tako jadnog, dobijaju ćuške zapadnih sila). Izgleda da sabornost oko pogrešnog vođe skuplje košta od ostanka van mase.
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 29 jul 2010 22:46
Boli boli mnooogo boli DSS...
Izgleda da mnogo boli dss sto su sami ostali sa LDP...!!! Ali dobro, ko gubi, ima pravo da se ljuti.
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 29 jul 2010 23:44
Koštunica - srpski Čavez
Jasno je da na kraju pobeđuje narod - oličen u Vojislavu Koštunici!
Preporuke:
0
0
24 petak, 30 jul 2010 10:20
@@
Ljudi , samo `ladno , bez trvenja . Ako su oni mogli da stvore konglomerat s` parolom "začepite nos glasajte za DOS"- možemo i mi.
Preporuke:
0
0
25 petak, 30 jul 2010 11:02
Vladimir
'Ladno i bez trvenja.

Ne mogu, smeta mi sto su neki (nadam se da zele dobro Srbiji, ali tako ne rade), duboko usanceni u klubaske timove, i partijske sanceve, i "za" ove su a "protiv " onih.

I "navijaju" za "svoje" i "kad gube"....

Ne treba biti veran navijac svoga politickog tima kada gresi na stetu Srbije.

I ne treba se polarizovati na jedne ili druge, lakomisleno, vec gledati sta je bolje za zajednicu kojoj pripadamo.

I nije DSS resenje..imaju oni svojih teskih mana i losih funkcionera, koji su nalik na funkcionere DS-a, uzgred, i potekli su od velike stranke DS, kao i Batic i slicni..
I previse je preletaca, da bi poneka stranka bila bas kompletno dobra ili popuno losa...

Jednostavno treba eliminisati partokratiju, i samozive karijeriste, i prihvatiti svaki konstruktivan i dobar predlog, bilo od koga, ako je u interesu Srbije..


A ne glumiti cara ili bezumnog navijaca, i na kraju reci "e sad necu ni kako ja hocu..."

Ili prosto, prebrojati svoje parice i biti zadovoljni ketman...
Preporuke:
0
0
26 petak, 30 jul 2010 13:34
Stanimir Zaric
Sve pohvale za tekst. Duboki naklon, gospodjice Koljevic. Samo plasim se da mnogi ipak ne mogu razumeti sirinu Vasih pogleda i dubinu Vasih misli. Mozda ce vremenom biti drugacije, mada nam je proteklih godina, obrazovni sistem u Srbiji sasvim unisten, kao sto, verujem, znati. Ali to je samo razlog vise.
Preporuke:
0
0
27 petak, 30 jul 2010 13:44
Jasna Simonović
“Koštunica - srpski Čavez”...

Mislim da narod nije "oličen" samo u Vojislavu Koštunici, već u mnogim “političarima”...

Oličen je i u amorfnim samoupravnim firmama, privatizovanim karikaturama i svakako ponekoj pravoj kompaniji, oličen je u "pravnim" zakrpama nalepljenim preko jugoslovenskih bespravnih rupa, u “95.7-milijardi-dužne privrede" privrednoj komori, u “šekspirovskim-kralj-lirskim” klubovima ...nedavno sam savetovala prosjake ispred Crkve da se presele u Šekspirovu ulicu jer se često dešava da prosjaci imaju više od onih od kojih mole...u izdiferenciranim ličnostima koje stoje van događanja ili van "uredničke politike", u "svetionicima" koji ne znaju da ponekad treba poslati svetlosni s.o.s. signal, u "ličankama" koje "ćute" ili "mrmore"....i svakako u "papučama" koje u Vladu SRbije ne smeju ući...(kud nisam pitala da udjem bosa!)...

Narod ustvari ni ne treba da je "oličen" u nekoga, već "taj" ili "ta" treba da liče na narod...

A narod treba da ponudi svoj lik koji je svestan životnog interesa: da niko nikoga ne treba da tresne šipkom po glavi u autobusu, a da ostali ćute ili odu dalje; da niko ne treba da završi na belom papiru pored volana vozača autobusa kao nestala osoba posle primljene hemoterapije, jer nema ko da ga vrati kući; da niko ne treba da upadne u jamu između svog legalnog gradjanstva i nelegalizovane imovine; da pokoljenja koja dolaze ne treba da dobiju pride dug od duga koji im je ostavio Tito, ili i Tito i Mesić i sar. zajedno; da niko ne treba da se napija srebrne vode preko mere i kad je kraljevske loze; da barem napravi filter (ako ne zna sa carinom) da skuplja “zlatan prah” (umesto da šmrče beli prah); da barem i bajkovito prepozna "zeleno zrno graška", ali ne samo zato što na njemu ponekad sedi “princeza”(i ponekad gricka “brioš” iako nije na Brionima)...

Životni interes naroda je da živi i to od legalnog novca...takako nekako jednostavno...
Preporuke:
0
0
28 petak, 30 jul 2010 16:15
Filozof
Meni je zanimljivo kako niko nije primetio koliko u ovom tekstu (inace nase najbolje filozofkinje danas)ima "kljucnih reci", kao na mapi. Samo i mapu treba znati procitati. Neko je primetio da je jedan od njih "referendum". Druga je sigurno "REPUBLIKA SRPSKA". Treca su "REALNI POTENCIJALNI tzv. evropske buducnosti". I tako redom. Tekst je slozen i viseslojan, i bez sumnje interesantan. Tu je i ona formulacija "uhvatiti trenutak". Sem Dodika, tesko je videti da bilo ko od srpskih politicara "hvata trenutak" sa bilo cim. Takva nam je politicka scena. Tekst je i upozorenje, mozda poslednje, vlasti da ona ne moze vise da bude samo marketing ako hoce da stvarno bude DEMOKRATSKA, i da predstavlja OVAJ NAROD. Ali verovatno ce proci jos generacije dok iznedrimo ozbiljne politicare koji ce predstavljati NAS. Mozda.
Preporuke:
0
0
29 petak, 30 jul 2010 17:37
Jasna Simonović
Filozof...Baš tako...Sve pohvale gdjici Bogdani...
"(U)hvatiti trenutak" nije lako...mada je to malo "nemoguć" i izraz i poduhvat...realnije je možda "(u)hvatiti mesto"?...(mada mislim da je gdjica Bogdan uhvatila trenutak na nspm-u da dozove pažnju "naroda" na "svoje" dvorište samo-opredeljenja)...

Dok čekamo da se "iznedri pravi političar", medjutim, pa da on(a) uhvati pravi trenutak i "udene" nas gde (ne)treba, mogu da prođu godine i vekovi, a onda opet "zastoj u vremenu i prostoru" u glavama ljudi...(što filozofski nije nemoguća misija, ali ajde da se sad ne pravim većim filozofom od pravih filozofa, izvinite)...Zar nije bolje da neko već rođen pokaže "uhvaćeno mesto pod suncem" pa da svi hvatamo lepe trenutke...tako nekako jednostavno...
Preporuke:
0
0
30 petak, 30 jul 2010 18:06
S druge strane obale
Slazem se sa Jasnom Simonovic da je tekst izuzetan i normalan. Ali jos vise sa "Filozofom" - kljucna rec za sve Srbe sada treba da bude - REPUBLIKA SRPSKA!!! To je srpska zemlja, Dodik je u pravu!
Preporuke:
0
0
31 petak, 30 jul 2010 23:15
Kostunicin fan@Milan
Nije poenta gde su sada DSS i Kostunica. Valjda je centralno pitanje gde je Srbija. Ako bih bio siguran da neko drugi moze da ostvari to za sta se Vojislav Kostunica vec 40 godina zalaze, ja bih mozda za tog drugog i glasao. Elem, kako su ostali prodane duse, izbor je jasan.
Preporuke:
0
0
32 subota, 31 jul 2010 17:58
Milan
Bice, gospodine, u Srbiji u buducnosti novih snaga za koje cete moci da glasate. Ukoliko Vam je, kao sto kazete, Srbija na prvom mestu. A ja nemam razloga da Vam ne verujem.
Preporuke:
0
0
33 utorak, 03 avgust 2010 23:08
Milos@Milan
Voleo bih da ste u pravu. Mislim da u Srbiji prosto nema mesta za novu stranku i da je jedino verovatno dalje fragmentisanje politicke scene koje nikome nece doneti dobra, jer je to samo politika "zavadi pa vladaj" i nista vise.
Preporuke:
0
0
34 nedelja, 08 avgust 2010 18:24
Goran Cvetić
Poštovana Bogdana, Vi kažete:

"I da se ne lažemo i ne (samo)obmanjujemo – zbilja je teško pretpostaviti da bi Srbija prošla „bolje“ i „sačuvala Kosovo“ da se kojim slučajem igralo na „jaču kartu“ tužbe..." Ah, to večno pitanje "Šta bi bilo da je bilo, zare ne?

Ipak, nemojte ispustiti iz vida tri stvari:

1. Od samog proglašenja nezavisnosti pravnici poput prof. Tomasa Flajnera iz Švajcarske su preporučivali tužbu protiv makar jedne zemlje koja je priznala Kosovo. To je dovelo do raskola između Koštunice i Tadića, i Tadić je izabrao put kojim smo otišli;

2. Ne dugo potom Kosovo je priznao Senegal koji istovremeno priznaje i nadležnost MSP-a, dakle bio je odličan kandidat za tužbu;

3. Da smo tužili mogli smo tražiti i privremenu meru kojom bi sud zabranio dalja priznanja Kosova do odluke po našoj tužbi tako da broj priznanja ne bi bi bio tolio veliki kao što je sada.

Pored toga, bilo je dobronamernih pravnika koji su našem timu na stranicama ovog sajta ukazivali da moraju usmeriti MSP da Rezoluciju 1244 tumači u svetlu sporazuma Ahtisari-Černomirdin-Milošević, a ne na osnovu naknadnih "lupinga" Ahtisarija. Jer, 1244 je samo pretočeni navedeni sporazum, a u njemu se nezavisnost Kosova uopšte ne pominje. Vi procenite da li je naš tim ovu sugestiju prihvatio. Očito, naš tim ne čita članke na sajtu NSPM, na svoju štetu.

Šta bi bilo da je bilo? Bilo je dva puta, jedan levo, jedan desno, mi smo izabrali da udemo - levo. Ipak, pošto nisam defitista po prirodi, draži mi je konzistentan stav onog koji je uvek govorio, pa i sada govori da je trebalo ići desno, od stava da ni jedan put ne bio doveo do uspeha.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner